W Polsce, tak jak w innych krajach pojazd, który porusza się po drodze musi posiadać badania techniczne. Każdy samochód musi co roku przejść określone badania techniczne i dopiero jego wynik pozwala danemu pojazdowi poruszać się po ulicach. Przegląd techniczny samochodu jest więc bardzo znany kierowcom aut.

Czym jest badanie techniczne pojazdu?

Jest to przegląd stanu pojazdu. Ma to za zadanie zadbać o bezpieczeństwo kierowcy oraz pasażerów podróżujących danym samochodem. Nie powinniśmy traktować tego jako zło konieczne. Czasem sami możemy nie wiedzieć czy nasze auto posiada jakąś usterkę. Dzięki cyklicznym badaniom technicznym możemy się o tym dowiedzieć.

Co jest sprawdzane podczas badania technicznego pojazdu?

Podczas każdego badania technicznego diagnosta sprawdza oświetlenie pojazdu. Musi ono działać bez zarzutu, ponieważ stan oświetlenia jest bardzo istotny. Jeśli dodatkowo posiadamy halogeny, one również musza być sprawne i musza działać. Sprawdzane jest również ustawienie świateł każdego pojazdu. Innym, równie ważnym elementem badania technicznego pojazdu jest ogumienie auta. Gdy koła są bardzo zużyte, diagnosta zleca wymianę opon. Dodatkowo podczas badania sprawdzany jest stan szyb, karoserii czy wycieków. Jeśli nasze auto ma za bardzo skorodowaną karoserię, pęknięte szyby czy jakiekolwiek wycieki płynu nie przejdzie on przeglądu technicznego.

Z przeglądem technicznym wiąże się również sprawdzenie amortyzatorów pojazdu, stan hamulców, sprawdzenie wszelkich luzów. Sprawdzana jest również emisja spalin oraz legalizacja butli gazowej (jeśli taką posiadacie).

Co się stanie jeśli pojazd nie przejdzie przeglądu?

Jeśli diagnosta znajdzie jakieś usterki pojazdu, które mogą zagrażać użytkownikom ruchu i pojazdu, zostanie im odebrany dowód rejestracyjny samochodu. Dopiero po usunięciu usterek można jeszcze raz zgłosić się na stację diagnostyczną. Po pozytywnym przejściu drugiego badania technicznego możemy zwrócić się po odbiór dowodu. Musimy pamiętać, że pojazd z usterkami nie jest pojazdem sprawnym i nie może poruszać się po drogach publicznych.

Co jaki czas robimy badania techniczne samochodu?

Każdy pojazd ma obowiązek przechodzenia badania technicznego co roku. Tak dzieje się z samochodami osobowymi, dostawczymi, taksówkami, specjalistycznymi czy nawet pojazdami do nauki jazdy. Inaczej wygląda jednak sytuacja z samochodem nowym, kupionym w salonie.

Kiedy przegląd nowego samochodu?

Samochód kupiony z salonu podlega kontroli dopiero po trzech latach od jego zakupu. Następny przegląd odbywa się po dwóch latach, a potem już co roku. Jednak gdy nowy samochód będzie służył za taksówkę lub jako pojazd do nauki jazdy, już od samego początku będzie obowiązywał go coroczny przegląd techniczny.

Jakie są koszty badań technicznych?

Koszty przeglądów technicznych są niezmienne i wynoszą dla poszczególnych aut różne wartości. 99 zł dla pojazdów o masie całkowitej do 3,5 tony, 161 zł dla pojazdu, który ma LPG, 141 zł dla taxi, który jest badany po raz pierwszy, 35 zł po zamontowaniu haka oraz 149 zł za badanie pojazdu uprzywilejowanego.

Podsumowując

Należy pamiętać, że badanie techniczne pojazdu nie tylko stwierdza dobry stan samochodu ale i również daje gwarancje bezpieczeństwa dla użytkowników dróg, kierowców oraz pasażerów.

Leave A Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *