Wiele osób boi się zbyt dużych telewizorów w swoich mniejszych salonach. Jednak nowa technologia jak i spadające ceny sprawiają, że nawet w małym salonie możemy poczuć się jak w kinie. Jeśli chcemy być jak najbardziej zadowoleni z naszego zakupy powinniśmy przestrzegać kilku zasad. Od przekątnej telewizora aż po same jego umiejscowienie – są to sprawy kluczowe jeśli chcemy zakupić nowy telewizor.

Jaka jest więc najlepsza przekątna telewizora?

Telewizor jak inne takie urządzenia to sprzęt, który towarzyszyć nam będzie na lata. Telefony wymieniamy co rok czy dwa lata, komputery do kilka lat natomiast telewizory są z nami przez około 5 lat a nawet i dłużej. Zakup więc powinien być jak najlepiej przemyślany. Nie opierajmy się tylko na zaleceniach ekspertów. Powinniśmy mieć jednak na uwadze, że nawet najnowocześniejszy telewizor z czasem będzie się starzeć, ponieważ producenci co roku wymyślają co raz to nowsze technologie.

Kiedyś w salonach najczęściej spotkać można było 32 calowe telewizory. Jednak rok po roku zaczynaliśmy kupować coraz to większe telewizory. Dziś najchętniej kupowanymi telewizorami są te o przekątnej około 50 cali. Jest to absolutne minimum, ponieważ obecnie często się korzysta z takich serwisów jak Netflix czy HBO GO. Podczas gdy kanały telewizyjne nadal w większości oferują nam jakość HD, tak serwisy streamingowe pozwalają nam korzystać nawet z 4K! Tak więc 50 calowy telewizor sprawdzi się nawet w małym salonie w typowym bloku, jednak jeśli ktoś posiada większe pomieszczenie może pokusić się o telewizor nawet 65 calowy.

Nie tylko nowe filmy są teraz tak szczegółowe. Te starsze również możemy wyświetlić na naszych nowych telewizorach, a uwierzcie, że obejrzenie Ojca Chrzestnego na dużym ekranie zagwarantuje wam zupełnie nowe odczucia. Dodatkowo na dużym ekranie łatwiej i wygodniej będzie nam czytać napisy do filmów, a obsługa Smart TV nie będzie już taka uciążliwa.

W jakiej odległości ustawić kanapę od telewizora?

Obserwując wiele zdjęć wnętrz domów możemy zauważyć, że telewizor jest w samym centrum salonu. Jednak chcąc nie chcąc telewizor stał się obecnie współczesnym ogniskiem przy którym zasiada rodzina i rozmawia przy kawie nawet nie zwracając uwagi na to, że telewizor jest włączony w tle. Gdy tradycyjna telewizja zaczęła się przejadać ludziom, Ci zaczęli rezygnować całkowicie z posiadania telewizora w salonie. Dziś jednak częściej korzystamy z serwisów VOD czy konsoli do gier i właśnie do tych celów przydaje się współcześnie telewizor.

Jeśli więc chcemy czerpać pełną satysfakcję z najnowszych technologii powinniśmy prawidłowo umiejscowić nasz telewizor. Telewizor 55 calowy powinien być oddalony od kanapy o 1,5-2,5 metra. Dla 65 calowego ekrany powinniśmy zachować odległość co najmniej 3 metrów aby cieszyć się najwyższą jakością obrazu. Dokładny wzór na optymalną odległość dla telewizorów 4K to 2,1 cm na cal ekranu. Więc 65 calowy telewizor powinien być tak naprawdę oddalony o 1,37 m od kanapy. Jednak powinniśmy być rozsądni i trochę miejsca mieć w zapasie.

Telewizor na ścianie czy na szafce?

Jest to kolejny dylemat, z którym boryka się masa ludzi. Opcje mamy tylko dwie, albo powiesić nasz telewizor na ścianie za pomocą specjalnego uchwytu lub postawić go na szafce. Jest również wyjątek w postaci specjalnych podstawek do których nie potrzebujemy żadnych szafek ani uchwytów do ścian. Są to jednak bardzo kosztowne modele telewizorów nawet za kilkanaście tysięcy złotych. Wieszając telewizor na ścianie oszczędzamy sporo miejsca. Zyskujemy również nieco estetyczności i elegancji. Musimy jednak dobrze ukryć przewody aby nie psuły nam one widoku. Przy postawieniu telewizora na szafce o takie rzeczy nie musimy się bać.

Leave A Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *