Technologie rozwijają się coraz szybciej. Jednym z nowych gałęzi technologicznych to urządzenia wearables, czyli gadżety elektroniczne, które noszone są na nadgarstkach. Najbardziej popularne z nich to smartwatche czyli inaczej nowoczesne zegarki.

Czym jest smartwatch?

Można je nazwać inaczej inteligentnymi zegarkami. Nie ma on klasycznej tarczy ze wskazówkami tylko elektroniczny wyświetlacz, który tą tarczę symuluje. Oprócz aktualnej godziny oraz daty może on wyświetlać inne dodatkowe informacje. Zerkając na nasz zegarek możemy się dowiedzieć o różnych powiadomieniach (smsach, mailach czy połączeniach), możemy również monitorować naszą aktywność sportową czy kontrolować odtwarzacz muzyki, aparat czy inne funkcje. Jednym z dodatkowych atutów smartwatcha jest zmiana wyglądu naszej tarczy. Możemy ją w każdej chwili zmienić tak aby nasz zegarek był albo elegancki albo sportowy.

Jak on działa?

Pełną funkcjonalność naszego smartwatcha zyskujemy dopiero po połączeniu go z naszym smartfonem. Te dwa urządzenia łączą się ze sobą za pomocą Bluetooth. Najbardziej zalecaną wersją bluetootha jest 4.0 lub wyżej ze względu na swoją energooszczędność. Jeżeli zastanawiasz się nad wyborem swojego smartwatcha najpierw upewnij się, że jest on kompatybilny z twoim telefonem. Jest to o tyle ważne, że wybierając Apple Watcha będziemy musieli korzystać z Iphone, natomiastybierając zegarki Samsunga możemy liczyć na to, że działać na nim będą telefony z androidem jak i IOS (jednak te nie będą miały wszystkich funkcji).

Wyświetlacze smartwatcha

Jednym z najważniejszych elementów, którym powinniśmy się kierować przy wyborze nowoczesnego zegarka to wyświetlacz. Ma on wpływ na wygląd naszego gadżetu ale również na jego komfort użytkowania oraz czasu pracy baterii na jednym ładowaniu. Zdecydowana większość takich urządzeń jest wyposażona w ekran dotykowy.

Najpopularniejsze typy wyświetlaczy to LCD, OLED, Amoled jak i Super Amoled oraz E-lnk.

Najbardziej uniwersalnym oraz powszechnym rozwiązaniem jest LCD lub Amoled/OLED. Są to ekrany wielokolorowe takie same jak te używane w smartfonach. Prezentują się naprawdę świetnie na nadgarstku, a jakość barw oraz ilość kolorów na pewno nas zadowolą. Wyświetlacze OLED są charakterystyczne w zegarkach od Apple, natomiast Super Amoled jest popularny wśród zegarków firmy Samsung. Ostatnim i najrzadziej wybieranym wyświetlaczem jest E-link. Jest to elektroniczny papier, który stosuje się również w e-bookach. Największe plusy tego wyświetlacza to perfekcyjna czytelność w pełnym słońcu oraz bardzo duża energooszczędność.

Jaki kształt oraz wielkość wyświetlacza?

Podczas wyboru smartwatcha ważny jest również jego kształt. Tutaj dzielimy je na dwie kategorie: okrągłe – przypominają one klasyczne zegarki; oraz te prostokątne – dzięki nim lepiej wykorzystamy przestrzeń wyświetlacza.

Jeżeli zaś chodzi o wielkość wyświetlacza to zazwyczaj smartwatche mają przekątną w zakresie 1,2-1,5 cala. W zależności od naszych upodobań i wielkości nadgarstka możemy znaleźć dla siebie idealny model. Istnieją na rynku zegarki dyskretne, które łatwo zakryjemy pod rękawem, jednak istnieją również i te, które przykuwają uwagę. Należy jednak pamiętać, że im większy ekran tym prawdopodobniej zegarek szybciej będzie zużywał baterię.

Jaka pojemność baterii?

Pojemność baterii to tak naprawdę element, który decyduje o komforcie korzystania z zegarka. Ze względu na swoją wielkość gadżet ten posiada ograniczoną pojemność baterii. Jaka więc będzie odpowiednia? Trudno stwierdzić, jednak warto sugerować się tym, że im większa tym lepiej. Powinniśmy wybierać zegarki jednak o co najmniej pojemności baterii 200 mAh.

 

Leave A Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *