Zima jest bardzo dobrym momentem na zaprojektowanie naszego wymarzonego ogrodu. Nie musimy więc zawieszać naszych prac związanych z ogrodem.
Już podczas projektu musimy zastanowić się, w jakim stylu chcemy go urządzić, jakie rośliny chcemy posadzić oraz gdzie zaprojektować ścieżki w Warszawskim ogrodzie. Na samym początku musimy sprawdzić, jaki styl będzie najbardziej nadawał się w naszym klimacie. Bez względu na to czy projektujemy ogród pierwszy raz, czy jesteśmy w tym już doświadczeni, musimy trzymać się pewnych zasad. Poniżej pomożemy wam odpowiednio zaplanować prace nad swoim ogrodem.
Plan na kartce papieru
Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac musimy zebrać informacje o tym, co znajduje się już na naszej działce. Mowa tutaj o elementach stałych, które ciężko będzie usunąć z ogrodu. Dzięki temu będziemy wiedzieli jakie mamy możliwości do aranżacji ogrodu. Wypadałoby zacząć od schematycznego narysowania naszej działki. Na kartce papieru zaznaczamy nasz dom, garaż, ogrodzenie, śmietniki, posadzone już drzewa oraz krzewy. Warto pamiętać o tym, że na naszej kartce papieru powinna być zachowana skala, dzięki czemu będziemy mogli sprawdzić, ile miejsca mamy na posadzenie nowych roślin. W projekcie warto także uwzględnić kwestię warunków glebowych, nasłonecznienia, podwyższenia i obniżenia terenu oraz sąsiedztwo. W ten sposób łatwiej będzie nam dobrać odpowiednie rośliny do naszego ogrodu. Konieczne jest także ustalenie jaką funkcję będzie pełnił nasz ogród oraz ile czasu chcemy poświęcić na jego pielęgnację.
Podział na strefy
Jest to kolejny krok, który sprawi, że nasz projekt będzie o wiele bardziej czytelny. Musimy podzielić nasz rysunek na parę fragmentów o różnych funkcjach. Najlepiej jest zacząć od funkcji użytkowej oraz wypoczynkowej. Jeśli już je wydzielimy rozwijamy w każdej z nich bardziej szczegółowe przestrzenie. W strefie użytkowej na przykład możemy podzielić fragment jeszcze na dwie dodatkowe przestrzenie, czyli wypoczynek bierny i aktywny. Pomoże nam to zdecydować, gdzie postawimy piaskownicę czy huśtawkę dla dzieci. Konieczne jest także uwzględnienie miejsca na grill, leżaki czy parasol. Strefy te mogą się oczywiście przenikać, jednak pamiętajmy o tym, żeby zachować odpowiednie proporcje między nimi.
Realizacja
W tym etapie projektu dobieramy odpowiednie rośliny do naszego ogrodu. W tym celu sporządzamy szczegółowy spis tego, co chcemy posadzić. Od razu warto wszystkich uprzedzić, że jest to najbardziej czasochłonny proces. Na początku oczywiście planujemy posadzenie wszelkich drzew oraz krzewów. To one stanowią szkielet całego ogrodu. Później uwzględniamy wybór bylin oraz roślin zielnych. Najlepiej jest je dobrać odpowiednio do warunków środowiskowych, które panują na naszym terenie. Z doborem rabat warto uważać, ponieważ wymagają one dużej ilości czasu na pielęgnację. Jeśli więc wiemy już na tym etapie, że nie będziemy często przesiadywać na pieleniu roślin, zdecydujmy się na ich mniejszą ilość. Trzeba także pamiętać o uwzględnieniu odstępów między roślinami. Większość z nich rośnie tak naprawdę w innym tempie, więc trzeba wziąć to również pod uwagę. W ten sposób łatwiej będzie nam pielęgnować nasz ogród.
Projektowanie ogrodu to dość skomplikowana czynność. Dzięki wielkie za ten artykuł!