Wymiana koła często nie wiążę się z przeprowadzeniem jakichkolwiek skomplikowanych działań. Jednak nadal bardzo dużo osób nie wie jak wykonać tą banalną czynność. Jeśli jednak poznasz kilka tych prostych zasad, które zaraz Ci przedstawimy, zaowocują one nie tylko skuteczną wymianą koła, ale i również zminimalizują ilość problemów, jakie mogą wystąpić podczas tego procesu.

Nie stwarzaj zagrożenia

Na początku pamiętaj o tym, żeby zatrzymać samochód w miejscu, które nie będzie zagrażało innym uczestnikom ruchu na drodze. Jeśli jednak nie będziesz wstanie znaleźć bezpiecznego pobocza czy parkingu to jednak będziesz musiał stanąć mimo wszystko na drodze. Nie zapomnij wtedy ustawić trójkąta ostrzegawczego w odpowiedniej odległości. Pamiętaj o tym, że bezpieczeństwo jest najważniejsze i jeżeli coś Ci zagraża to natychmiast wróć do bezpiecznej pozycji. Jest to tak naprawdę najważniejszy krok ze wszystkich, ponieważ stając na środku drogi może pochłonąć Cię stres, przez co możesz mieć problem z wymianą koła.

Zabezpiecz samochód

Następnym krokiem będzie unieruchomienie samochodu. Musimy zabezpieczyć auto aby nie poruszało się ono podczas wymiany koła. W tym celu warto pod koła na osi, która nie będzie podnoszona, podłożyć specjalne kliny. Jeśli ich jednak nie posiadasz (choć warto) to możesz posłużyć się zwykłymi kamieniami. Zaciągnij również hamulec ręczny. Znów sprawdź czy na pewno nic Ci nie zagraża. Gdy upewnisz się, że Twój samochód jest zabezpieczony możesz przejść do kroku kolejnego.

Poluzuj śruby

Z bagażnika powinieneś wyciągnąć wszystko to co potrzebne jest do wymiany koła – czyli koło zapasowe, lewarek samochodowy, klucz, WD40. Poluzuj więc śruby, tylko nie odkręcaj ich całkowicie. Zrób to już na tym etapie, ponieważ po podniesieniu może się to okazać zbyt trudne. Luzowanie śrub i tak może sprawiać już problemy więc warto użyć preparatu WD40. Opcjonalnie sprawdzi się tutaj napój gazowany. Jeżeli nadal masz problem z odkręceniem śrub, warto poprosić o pomoc kogoś sprawniejszego, który pomoże Ci z odkręceniem śrub.

Podnieś samochód

W tym celu musisz ramię podnośnika włożyć w wyznaczone miejsce na progu auta. Następnie zacznij kręcić, ale bardzo powoli. Zwróć uwagę czy samochód podnosi się równomiernie do góry. Jeśli tak, to wszystko robisz w porządku.

Wymiana koła

W tym kroku całkowicie wykręć już śruby, które zostały wcześniej przez Ciebie poluzowane. Zabezpiecz je w takim miejscu, aby się nie zgubiły i żebyś nie musiał ich później szukać. Uszkodzone koło zdejmij, a w jego miejsce załóż wcześniej wyjęte z bagażnika koło zapasowe. Możesz teraz przykręcić śruby, przykręcając je po przekątnej.

Opuść samochód

Jest to ostatni etap procesu. Opuść powoli i bezpiecznie samochód oraz dokręć wszystkie śruby. Uszkodzone koło schowaj do bagażnika wraz z resztą narzędzi.

Podsumowując

Okazuje się jednak, że wymiana koła wcale nie jest taka trudna. Pamiętaj o tym, żeby koło jak najszybciej oddać w celu naprawy. Nie warto tego odkładać, ponieważ przy kolejnej usterce zostaniesz bez żadnego koła zapasowego. Warto pamiętać jeszcze o tym, żeby sprawdzić ciśnienie w oponach bezpośrednio po wymianie. W tym celu możecie podjechać na najbliższą stację benzynową. Bezpiecznej podróży!

Leave A Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *