Temat oszczędzania pieniędzy jest ciągle wracającą sprawą u wielu osób. Chcemy oszczędzać, ale nie wiemy jak, więc szukamy porad w internecie. Problem jest jednak dosyć spory, ponieważ większość z nas nie potrafi tak naprawdę oszczędzać. Możesz co miesiąc przelewać 100zł na konto oszczędnościowe jednak oszczędne życie nie musi być wcale takie nudne i skromne. Poniżej więc przygotowaliśmy kilka przykładów jak NIE oszczędzać pieniędzy.

Oszczędzanie na zdrowiu

Wiadomo, gdy jesteśmy tylko przeziębieni i nic groźnego nam nie zagraża to możemy się leczyć domowymi sposobami. Jednak gdy czujemy się coraz gorzej powinniśmy pójść do lekarza. Odkładanie wizyty u lekarza do ostatniej chwili jest złym pomysłem na oszczędzanie pieniędzy. Takie osoby zazwyczaj nie chcą wydawać pieniędzy na drogie leki. Jednak jeśli nie pójdziemy z czymś od razu do lekarza to zamiast zapłacić 20zł za antybiotyk to zapłacimy 60zł. Jaka jest więc w tym oszczędność?

Oszczędzanie na jedzeniu

Oszczędzanie na jedzeniu nie jest najlepszy pomysłem. Kupowanie najtańszego produktu może nie wyjść wszystkim na dobrze. Przez to możemy zostać stałym gościem przychodni a jak wiadomo, chorowanie jest kosztowne. Oszczędzić możemy na wielkości porcji bądź tworząc listę zakupów. Dzięki takiej liście trzymać się będziemy rzeczy, które faktycznie potrzebujemy i odepchniemy na bok nasze szalone zachcianki.

Nie bądź sknerą

Pamiętajmy, że człowiek oszczędny nie jest dusigroszem. Bogatsi ludzie zawdzięczają swój majątek często właśnie oszczędzaniu. Potrafią oni nie wydawać bezmyślnie pieniędzy ale i również nie odmawiają sobie przyjemności. Wbrew pozorom istnieją ludzie, którzy po przeczytaniu kilku poradników jak oszczędzać pieniądze zostają sknerami i nie kupują niczego co nie jest potrzebne im do życia. Nie jest to do końca dobre i trzeba o tym pamiętać.

Kupowanie najtańszego sprzętu

Tutaj sprawa jest chyba oczywista. Tani sprzęt AGD i RTV raczej jest gorszy (choć nie we wszystkich przypadkach). Tania zmywarka nie tylko będzie nas irytować słabą skutecznością ale i również jej głośność pracy oraz trwałość będą pozostawiać dużo do życzenia. Tani telewizor zaś nie będzie nam dawać żadnej przyjemności z oglądanej telewizji, bo po prostu będzie emitował kiepski obraz. Dlatego warto czasem zainwestować w droższy sprzęt, który będzie dawał nam więcej przyjemności oraz zagości u nas na więcej lat niż tani odpowiednik.

Kupowanie podczas Black Friday czy Cyber Monday

Wielu z was może się zdziwić. Przecież podczas tych wydarzeń jest tyle promocji że na pewno można zaoszczędzić. Jednak są dwie kwestie, przez które stracić możemy tak naprawdę więcej pieniędzy niż planowaliśmy. Pierwszą sprawą jest to, że sklepy specjalnie podwyższają cenę przed tymi wydarzeniami żeby potem dać zniżkę. Tak naprawdę nie oszczędzimy wtedy nic, a w najgorszym przypadku możemy nawet zapłacić więcej. Dlatego ważną kwestią jest sprawdzenie cen przed zakupem danego produktu.

Drugą sprawą jest to, że możemy ulec szaleństwu zakupowemu. Aby temu zapobiec warto zrobić listę rzeczy, które faktycznie potrzebujemy w naszym domu zamiast kupować coś co tak naprawdę nie jest nam potrzebne.

Podsumowując

Powyższe metody pokazują wam, że oszczędzanie wcale nie jest takie łatwe. Sama ta czynność nie polega na chowaniu wszystkich pieniędzy i życiu w ubóstwie ale o ograniczenie pewnych nawyków. Po pewnym czasie zyskamy już doświadczenie w oszczędzaniu i stanie się to zdecydowanie łatwiejsze. Warto jest więc oszczędzać, możemy dzięki temu zainwestować w samego siebie poprzez kursy bądź powiększyć swój budżet domowy.

Leave A Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *