Obecnie panele fotowoltaiczne są coraz częściej wykorzystywane w gospodarstwach domowych. Możemy zauważyć coraz więcej inwestycji w odnawialne źródła energii. Jest to realny sposób na obniżenie rachunków za energię elektryczną. Warto jednak wiedzieć, że takie rozwiązanie nadaje się nie tylko w przypadku prywatnych gospodarstw, ale także przedsiębiorstw czy zakładach produkcyjnych. Farmy fotowoltaiczne są w stanie zasilać w energię obszar nawet całej gminy. Jak ona działa? Tego dowiecie się poniżej!
Czym jest farma fotowoltaiczna?
Od niedawna możemy zauważyć farmy fotowoltaiczne w naszym kraju. Stanowią one specjalnie wydzielony obszar, gdzie rozlokowane są łańcuchy paneli fotowoltaicznych razem z instalacjami inwerterów solarnych. Dzięki nim jesteśmy w stanie zamienić energię słoneczną w elektryczną. Zazwyczaj działają one tylko w dzień i wymagają magazynowania wyprodukowanej energii elektrycznej.
Jak działa farma fotowoltaiczna?
Farmę fotowoltaiczną stanowią panele ustawione w specjalnych konstrukcjach podłączonych ze sobą szeregowo oraz równolegle. Oczywiście w każdym module znajdują się ogniwa fotowoltaiczne wykonane z materiału półprzewodnikowego. W nich zachodzi zjawisko fotoelektryczne. Dzięki temu, że fotony światła słonecznego wzbudzają w ogniwach ruch elektronów, powstaje napięcie elektryczne. Prąd stały wytworzony przez moduły w falowniku solarnym zamieniany jest na prąd zmienny. Następnie trafia on do sieci. Moc farmy fotowoltaicznej to suma mocy wszystkich paneli fotowoltaicznych. Im będzie im więcej, tym większa moc będzie generowana przez farmę. Sprawdź informacje na temat fotowoltaika na obszarze województwa zachodniopomorskiego na https://solowoltaika.pl/
Opłacalność farmy fotowoltaicznej
Wiele lat temu taka inwestycja była mało opłacalna ze względu na swój wysoki koszt. Obecnie jednak bardzo mocno potaniała, dzięki czemu czasami lepiej jest inwestować w farmę fotowoltaiczną niż w produkcję energii z węgla. Co ciekawe, stopa zwrotu z takiej inwestycji wynosi około 7-9 lat. Elektrownie słoneczne cieszą się więc coraz większą popularnością. Podmioty, które decydują się na taki ruch mogą również otrzymać dofinansowanie na poziomie nawet 85%!
Sprzedaż prądu z farmy fotowoltaicznej
Zazwyczaj sprzedaż prądu z farmy fotowoltaicznej odbywa się na aukcjach OZE. Dzięki temu sprzedajemy energię na rynku hurtowym. Podmioty posiadające farmę mogą rejestrować się i składać swoje oferty sprzedaży. Jeśli oferta zostanie zatwierdzona, podpisywana jest umowa oraz kontraktuje się energię. Można ją sprzedawać zarówno samorządom terytorialny, operatorom energetycznym czy prywatnym firmom.
Podsumowanie
Nic dziwnego, że farmy fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne w naszym kraju. Inwestycja ta znacznie potaniała na przestrzeni lat, dlatego wiele osób decyduje się na wybudowanie własnej elektrowni słonecznej. Dzięki temu, że możliwa jest sprzedaż energii, inwestycja ta zwraca się jeszcze szybciej. Warto także skorzystać z licznych dofinansowań, które również przyspieszą zwrot inwestycji. Pamiętajmy o tym, że sama moc farmy fotowoltaicznej zależy od ilości paneli. Im będzie ich więcej, tym farma będzie miała wyższą moc.