Wychowanie dziecka to prawdziwe wyzwanie. To sprawdzian rodzicielstwa, życiowy egzamin. Wychowując dziecko musimy stanąć przed licznymi pytaniami. Rodzice karmią siebie i swoje dzieci licznymi mądrościami przeczytanymi w gazetach czy internecie, które wynoszą się z własnych doświadczeń, wartości czy przekonań. Wychowanie dziecka to długotrwały i zawiły proces, którego nie do końca możemy przewidzieć. W taki sposób cały trud związany z wychowaniem małego człowieka może rodzić bezradność, przez którą rodzicom opadać będą ręce. Rodzic się również może nadzieja, radość lub duma jeżeli patrzeć oni będą na efekty swojej ciężkiej pracy. Najważniejszym celem wychowania dziecka jest zbudowanie jego niezależności, dzięki której będzie mogło ono swobodnie poznawać i doświadczać świat.

Przepis na wychowanie dziecka

Proces wychowania dziecka zaczyna się już od najmłodszych lat. Powinniśmy ustalić konkretne reguły i przestrzegać je już od pierwszego roku życia dziecka. Proces kształtowania jest bardzo trudny i trzeba o tym pamiętać. Musimy poświęcić mu należytą ilość czasu i zamiast kupować nowe zabawki, skupmy się na potrzebach naszego dziecka. Nie możemy pozwalać na każdy kaprys czy złe zachowanie, lecz musimy wspólnie z dzieckiem spędzać czas na odkrywanie świata i uczyć go zasad, które w nim panują. Przekazujmy mu miłość i wsparcie jak i również uważnie go słuchajmy.

Umiejętność prowadzenia dialogu z dzieckiem to naprawdę ciężkie zadanie. Jednak gdy już posiądziemy tą wiedzę nasze dziecko dużo na tym zyska. Perspektywa wyższości i władzy niszczy poczucie własnej wartości u dzieci. Potrzebują być one wysłuchane jak i zrozumiane. Jak więc zadawać pytania dzieciom, jak pozwolić im wyrazić to co czują i jak aktywnie słuchać i rozumieć co one mają nam do przekazania? Są to pytania na które każdy rodzic powinien znać odpowiedź.

Warto powstrzymać się od nakazów i zakazów jak i nagród i kar. Może nie w całości ale jednak są to destrukcyjne strategie, które warunkują zachowanie dziecka. Sprawiają one że staje się ono bezmyślne i posłuszne. Prowadzi to do tego, że dziecko nie myśli samodzielne i jest kierowane tylko przez obietnicę nagrody i groźbę kary. Niszczy to naturalną i wewnętrzną motywację u dziecka. Efektem jest młodzieńczy bunt.

Jak być dobrym rodzicem?

  1. Zapewnij swojemu dziecku poczucie bezpieczeństwa przez co nie będzie ono bało się popełniać błędów
  2. Pozwól mu być samodzielnym, zachęcaj go do podejmowania własnych decyzji
  3. Rozmawiaj ze swoim dzieckiem, opowiadaj mu o świecie, chwal go za jego dokonania
  4. Okazuj mu szacunek, nie obrażaj go i przepraszaj jeśli zawiniłeś
  5. Nauczaj go porządku jak i dobrych manier, zachęcaj go do pomocy w sprzątaniu domu
  6. Przede wszystkim słuchaj swojego dziecka, pozwól mu opowiadać jego historie
  7. Bądź stanowczy i ustalaj zasady
  8. Pozwól dziecku okazywać emocje, daj mu płakać, śmiać się czy krzyczeć
  9. Kochaj swoje dziecko, przytulaj je, łap za rękę. Okazuj werbalnie i niewerbalnie ile dziecko dla Ciebie znaczy

Rodzina jest wzorcem do naśladowania

Wychowanie dziecka to nie tylko przekazywanie informacji czy przestrzeganie zasad ale też codzienna obserwacja przez malucha zachować w rodzinie. To właśnie on wynosi z rodzinnego domu pewne wzorce zachować i sposoby budowania relacji z innymi ludźmi. Będzie to stanowić dla niego podstawę do budowania więzi w przyszłości. Aby pomóc dziecku rozwijać się prawidłowo można również zaczerpnąć wiedzy u specjalistów. Ktoś kto zdobył pewną wiedzę w dziedzinie psychiki dziecka może okazać się wartościową pomocą w wychowywaniu dziecka.

 

Leave A Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *