Wiosna to czas wiecznych porządków oraz wielkich przemian. Niektórzy decydują się na aktywny wypoczynek na powietrzu, a jeszcze inny chcą realizować swoje marzenia. Wiele osób decyduje się na przemianę swojego mieszkania właśnie w tym okresie. Jest to świetny pomysł, zwłaszcza kiedy za oknem mamy piękną pogodę. Najczęściej pierwszy wybór trafia na wymianę paneli. Ich rodzajów jest kilka, jednak my skupimy się na jednym, mianowicie na panelach winylowych. W tym tekście dowiesz się czym one są oraz czy warto z nich korzystać.

Panel winylowy jest jednym z rodzajów panelu podłogowego. Zbudowany jest ona z kilku poziomów winylowej warstwy. Stanowi ona główną bazę tego panelu. Jest on ozdobiony drobną, winylową warstwą dekoracyjną. Rozmiarami nie różni się od klasycznej wersji panelu.

Układa się on analogicznie do drewnianych desek czy tradycyjnych paneli. Ich grubość zazwyczaj jest mała i wynosi od 3 do 7 milimetrów. Kiedyś mogliśmy spotkać się z negatywnymi opiniami na temat takich paneli, jednak systemy produkcji wkroczyły na znacznie wyższy poziom, dzięki czemu panel winylowy to dziś produkt ekskluzywny i elegancki.

Do jakiego pomieszczenia warto użyć takie panele?

Wielu osobom wydaje się, że panele podłogowe warto stawiać tylko w pomieszczeniach takich jak salon czy sypialnia. Są to pomieszczenia, gdzie jesteśmy w stanie zapewnić im bezpieczeństwo i dość długi żywot. W przypadku paneli winylowych jest jednak inaczej. Możemy je wyłożyć praktycznie w każdym kącie naszego domu. Idealnie odwzorowuje on drewno wizualnie jak i sensualnie. Chodząc boso po takich panelach możemy poczuć prawdziwe drewno.

Z czasem wielu producentów dąży do idealnej struktury panelu. Charakteryzują się one wodoodpornością oraz dźwiękochłonnością. Dzięki temu można je stosować w kuchni albo w łazience. Mają one możliwość przyklejania do posadzki, dzięki czemu podczas chodzenia nie wywołują dźwięków.

Grubość paneli winylowych idealnie się współgra z ogrzewaniem podłogowym. Ich właściwości są na tyle dobrze przystosowane do tego typu warunków, że pozwalają one na wykorzystanie ich zarówno na zwykłe jak i ogrzewane posadzki. Minusem jest fakt, że po wyłączeniu takiego ogrzewania, panele będą równie szybko oddawać to ciepło.

Konserwacja paneli winylowych

Niesamowitym autem tych paneli jest ich warstwa ochronna. Posiada ona właściwości plamoodporne i antyścierne. Warto jednak pamiętać, że nadal musimy pielęgnować nasze panele. Nie możemy stosować żadnych środków wybielających, silnych środków chemicznych ani płynów do mycia podłóg. Najkorzystniej będzie korzystać z środków, poleconych przez producenta. W innym przypadki preparat będzie mógł uszkodzić zewnętrzną warstwę. Należy również pamiętać, że panele to nie guma i przecięcia jak i zarysowania będą mogły uszkodzić panel. Są jednak dostępne preparaty, które posiadają specjalistyczne właściwości regenerujące warstwę ochronną.

Jak układać panele?

Jeśli chodzi o podłoże to sprawę mamy znacznie ułatwioną. Po pozbyciu się posadzki, wystarczy wylać niewielką, samopoziomującą się warstwę i ułożyć na niej panele. Drugim sposobem jest wylanie cienkiej wylewki na istniejącą już podłogę i na niej układać nasze panele. Dzięki temu niwelujemy powstawanie kurzu. Zaoszczędzamy również trochę pieniędzy i kosztuje to nas o wiele mniej wyrzeczeń.

Leave A Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *