Oszczędzanie pieniędzy to dla wielu osób może być kwestia banalna. Jednak niewiele ludzi wie, jak dobrze to robić. Wszystko to polega na metodzie małych kroków oraz na systematyczności. Co możemy więc zrobić żeby mieć więcej pieniędzy?

Pamiętaj o tym, że poniższe metody na oszczędzanie pieniędzy są skuteczne, ale tylko wtedy gdy realizowane są systematycznie a nie jednorazowo!

Ekonomiczny transport

Jeśli jesteś już kierowcą to bardzo dobrze wiesz, że dojazd do pracy czy dalsze wycieczki generują dodatkowe koszty. Zacząć możesz od zabierania dodatkowych pasażerów. Kto wie, może twój kolega z pracy mieszka po drodze i chciałby się z Tobą zabierać jednocześnie dzieląc się kosztami paliwa?

Jeśli wybierasz się gdzieś na wakacje w dalsze rejony samochodem to zbierz znajomych i podzielcie się kosztami. Możesz również poszukać przejazdu na BlaBlaCar (https://www.blablacar.pl). Jeśli poruszasz się często komunikacją miejską przemyśl zakup biletu miesięcznego. Możesz również poruszać się rowerem czy hulajnogą miejską. Wtedy nie tylko zadbasz o swoje pieniądze ale i również o swoją kondycję.

Jedzenie

Dla wielu osób oszczędzanie pieniędzy kończy się już na samym początku. Aby ułatwić sobie tą czynność zacznij od małych kroków takich jak zrezygnowanie z jedzenia w restauracjach czy odwiedzania kawiarni. To z pewnością odciąży twój portfel. Dodatkowo gdy idziesz do sklepu, rób listy zakupów i się jej trzymaj.

Warto zajrzeć do sklepów internetowych. Tam kupisz często produkt taniej niż w sklepie stacjonarnym. Jeżeli idziesz do pracy to przygotuj sobie jedzenie w domu. Zaoszczędzisz na obiadach w restauracji a przy okazji zadbasz o to aby Twoje jedzenie było zdrowe i pożywne.

Zero waste

Dobrym pomysłem jest kupowanie mniej, ale częściej. Wybieraj produkty na wagę i od lokalnych dostawców – są one tańsze i zdrowsze. Zamiast kupować butelki w plastikowych butelkach zakup filtr do wody przez co również zaoszczędzisz pieniądze.

Kolejnym pomysłem, który pomoże Ci w dysponowaniu twoim budżetem to ograniczenie liczby urządzeń, które są w trybie czuwania. Oświetlenie warto zamienić na to energooszczędne. Zmywarkę włączaj tylko i wyłącznie wtedy gdy jest ona pełna naczyń. Możemy również zainstalować perlatory do prysznica i kranu aby zmniejszyć przepływ wody.

Wakacje

Oszczędzać pieniądze można również na wakacjach. Warto zaplanować wyjazd na dług przed planowanym terminem. Dzięki ofert typu last minute możesz zaoszczędzić nawet kilkaset złotych. Można również zaplanować cały wyjazd na własną rękę – może nam to wyjść jeszcze taniej jeśli poszukamy dobrych alternatyw. Jeśli jednak chcemy pojechać na naprawdę tanie wakacje to warto przemyśleć ofertę poza sezonem. Unikniemy wtedy tłumów a widoki nadal będą takie same.

Okazje odzieżowe

Każdy lubi dobrze wyglądać – to wiadome. Jednak nie musimy wydawać masy pieniędzy aby wyglądać modnie. Oczywiście należy uważać na ubrania z sieciówek. Zwracaj uwagę na ich jakość – jeżeli coś jest za tanie to prawdopodobnie jest jednorazowe.

Najlepszą i najbardziej przyjazną formą oszczędzania na ubraniach jest szukanie promocji. Jeśli podoba Ci się jakieś ubranie a nie jest na promocji to wróć za kilka dni lub w trakcie okresów promocyjnych (np. Black friday). Dobrym pomysłem jest również kupowanie odzieży w lumpeksach. Nie jest to oczywiście dla wszystkich ale czasem można wyszukać jakąś perełke.

Regularne odkładanie małych kwot

Zaplanuj sobie, że co miesiąc będziesz odkładać jakąś małą kwotę (np. 50zł lub więcej) na konto oszczędnościowe. Po pewnym czasie możesz również skusić się na lokatę. Jeśli uzbroisz się w cierpliwość to możesz zaoszczędzić naprawdę sporą sumę pieniędzy!

 

Leave A Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *